Teda my občania Slovenskej republiky uznášame sa ...

Autor: Jana Júdová | 9.1.2018 o 13:55 | (upravené 9.1.2018 o 14:41) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  17871x

„ ... teda my občania Slovenskej republiky uznášame s prostredníctvom svojich zástupcov na tejto ústave: ...“ (preambula - Ústava SR)  

„Slovenská republika je úspešný projekt“, znelo po minulé dni z médií, z úst štátnych predstaviteľov, hádam aj sýkorky o tom diskutovali.  Akosi som si ale nevšimla, žeby niekto za ten „úspešný projekt“ poďakoval občanom, Slovákom aj Neslovákom, teda vyše 5 - miliónovému tímu tohto projektu. Aj preambula Ústavy SR predsa deklaruje, že to my občania sa uznášame ...

 V oslavných ódach sme počuli o mierovej ceste rozdelenia, o skvelej práci vtedajších politikov, o skvelej zahraničnej politike a diplomacii, o takmer spravodlivom hoci komplikovanom rozdelení majetku atď. Nepočuli sme ale akosi o tom, že v roku 1992 sa nikto občanov nespýtal, v akom zväzku chcú žiť, hoci samotná nová ústava SR už má článok 93, kde sa v odseku 1 uvádza: „Referendom sa potvrdí ústavný zákon o vstupe do štátneho zväzku s iným i štátmi alebo o vystúpení z tohto zväzku“.  Nevadí. Veď predsa čas ukázal, aké to bolo výborné rozhodnutie.

Batoľa „Slovenská republika“ nastúpilo svoju životnú cestu. Ako a kto ho formoval? Pár jedincov /bohužiaľ často nie najlepších osobnostných kvalít/ si ho po prvotnej eufórii z nového života  adoptovalo, a v striedavej starostlivosti ho formuje dodnes. Vedia, kde má slabiny, vie čo ho rozplače, vie čo ho trápi, vie kam by sa malo uberať, ale najmä aj, ako ho využiť pri čo najmenších nákladoch. A hoci batoľa vyrástlo, a dnes má už 25 rokov, samo stále nevie /nikto ho to neučil a ani neučí, veď načo/, ako sa brániť, ako si hájiť svoje záujmy, lebo adoptívni „rodičia“ si z neho spravili ekonomického, názorového, sociálneho „vazala“.

25 rokov uťahovania opaskov, lebo nový začiatok, kupónová privatizácia /pre vyvolených/, ale bude lepšie, potom kríza, musíme vydržať, aj iné krajiny musia, ale bude lepšie, zavedenie euro meny, začiatok bude ťažký, ale bude lepšie, v peňaženke odrazu ešte väčší prievan, v nákupnom košíku dtto, ale bude lepšie, ... prezentácia názorov či nespokojnosti verejne, vyhadzov z práce, šikana, anonymy a daňové kontroly, potom pár ocenených - biela vrana /asi by sme uz mali celé biele kŕdle na oblohe, ak by ho dostali všetci, čo si ho zaslúžia/, ale ... bude lepšie, deti v školách sa učia mnohé nezmysly nezmyselne faktograficky, memorovanie kvitne,  súvislosti unikajú, ... ale veď treba vydržať, bude lepšie, ...

Tri zamestnania, vyčerpanosť, choroby, rady u lekárov, poplatky, cestovanie mnohé kilometre, lekárov niet, občas niekto pochybí, pacient zbytočne umrie, rodina smúti ale skúsi sa súdiť, ale skutok sa nestal... ale bude lepšie, spása eurofondy, hurá, pochybenia, neoprávnené náklady, rozkrádanie, je nám ľúto, sme znepokojení, ale ... skutok sa nestal, ale bude lepšie...

Minimálna mzda pre mnohých zároveň aj maximálna, každodenne hrajú hru, čo hodiť do klobúka „zaplatím“, a čo do klobúka, „musí počkať“, ale z médií na ľudí „bľačia“ tváre, ktoré bezobsažne už roky sľubujú boj s kadečím a kadekým v mene spravodlivosti, akože bojujú s netransparentnými konkurzami, s hranicou chudoby a nezamestnanosťou, s ktorou najlepšie bojujú občania sami, odchodom za prácou do inej krajiny, alebo dochádzaním mnohé kilometre, na ktoré im nikto neprispeje ... veda a univerzity, je nám ľúto, ale peniaze na výskum zmizli, vinník neexistuje, ale výkony od vás samozrejme očakávame nadpriemerné, veď nám ide o kvalitu ... ale bude lepšie...

Kto poďakuje OBČANOM za tento úspešný projekt menom Slovenská republika? Za ich trpezlivosť, obetavosť, skromnosť, altruizmus, neochotu štrajkovať a inak sa domáhať svojich práv, nakoľko aj tak je to často boj s veternými mlynmi. Česť výnimkám.

Kto poďakuje národu, ktorý sa kedysi staral o krásnu krajinu, ktorú dostal do vienka, ktorá ho živila, v potokoch boli raky, lesy boli lesmi a nielen lesnou často zerodovanou pôdou, a ktorý má teraz ťažké environmentálne záťaže, záplavy /aj z dôvodu bezbrehého odlesňovania/ devastujú domy, záhrady, deti, mamy, otcovia sú rozdelení, lebo odchádzajú za štúdiom, za prácou, ... a tváre „kompetentných z médií opäť „bľačia“ svoje, rezorty ušetria rušením inštitútov tisíce aby ich nechali zmiznúť v čiernej diere inej časti byrokratickej mašinérie.

Kto poďakuje občanom, ktorí keď mali už ten svoj štát, nechali sa „adoptovať“ politikmi, pseudo-podnikateľmi, rôznymi členmi dozorných a iných rád. Státisícové príjmy na jednej strane, nevyplatené faktúry malým podnikateľom  alebo  400 - eurová žobračenka s názvom plat na strane druhej. Kto poďakuje ľuďom, vďaka ktorým sa má hŕstka miliónovo a milióny sa boria s každodennou realitou.

Ale bude lepšie, „bľačia“ tváre ...

Kto sa poďakuje? Kto presvedčí a čím, že ústava nie je trhací kalendár, ktorý si mladá generácia nemá vážiť preto, že im visí v triede na stene, ale preto, že budú vedieť, že sú chránené ich slobody a práva.

Poďakujme si sami tým, že sa viac nenecháme odradiť žiadnymi spôsobmi od implementácie tohto úspešného projektu zvaného Slovenská republika do životov každého z nás. Nech nám médiá poďakujú riešením menej toho kto kedy a s kým spal alebo nespal, kto má kabelku alebo topánky za 10 tis  e., ale skôr prečo 60-ročnému človeku po celoživotnej práci odoprú biologickú liečbu, lebo je starý, prečo nie je inzulín, prečo sú v riekach ťažké kovy, prečo sme len montážna dielňa Európy, prečo si kvalifikovaný učiteľ nevie nájsť prácu, prečo sa robia zbierky, kde dobrí ľudia čo sami nemajú pomáhajú, a niekde miznú milióny? píšte, informujte, nekompromisne, pravdivo, lebo často aj vďaka tomu sa „ľady hýbu“.

Kto do Teba chlebom, Ty doňho dvomi .... aj s úklonom a soľou.

„ ... teda my občania Slovenskej republiky uznášame sa ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Patrik Herman: Rakovine nebránime systémovo, prevencia je o náhode

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

KOMENTÁR MILOSLAVA ŠEBELU

Čoskoro budeme spomínať na krásne časy, keď súťažila Poliaková

Trafiť terč je ľahké ako facka.


Už ste čítali?