Zasolená akademická pôda 2

Autor: Jana Júdová | 28.6.2016 o 18:46 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1076x

Tak sa dočkali. Boli lojálni. Boli názorovo stotožnení s vedením. Smiali sa tým správnym vtipom. Mali známych čo majú známych.

Tak sa dočkali. Boli lojálni. Boli názorovo stotožnení s vedením. Smiali sa tým správnym vtipom. Mali známych čo majú známych.

Dočkali sa. Vypísali im konkurz, výberové konanie na obsadenie pozície vysokoškolského učiteľa. Tretí typ konkurzu. Prvý bol, „nevypísaný konkurz“, druhý „vypísaný pre známeho“ a teraz tretí. http://judova.blog.sme.sk/c/423794/zasolena-akademicka-poda.html Tretí typ je pre lojálnych zamestnancov.

A čo je dojímavé, v čase nedostatku peňazí až 5 miest odborných asistentov na katedru. Ale veď ono, niekde /na niekom/ sa zase uberie. Treba myslieť na všetkých. Na nikoho nezabudli.

 Ale ako to len urobiť. Nie všetci sú kvalitní. Po svete, aj tom slovenskom, predsa pobehuje mnoho nádejných ľudí s PhD., s kvalitnou vedeckou činnosťou. Odmysliac si nízke platové ohodnotenie odborného asistenta na VŠ, našli by sa záujemci.

Ale ako to len urobiť. Ako? Aby prešiel len ten „správny“ človek? Ach, a ešte aj toto. Tri týždne to musí visieť na stránke fakulty.

A heuréka! Dáme mega-podrobné požiadavky, najmä u niektorých, vybrané roky na posudzovanie činnosti, napr. 2014-2016, a je to vybavené. A pre istotu, priložíme „manažérske schopnosti, skúsenosti s prácou v organizačnom výbore medzinárodných vedeckých podujatí...“ /str.3/ https://www.fpv.umb.sk/o-fakulte/vyberove-konania/1-miesto-profesora-1-miesto-docenta-a-5-miest-odbornych-asistentov-na-katedre-biologie-a-ekologie-fpv.html

Ten „správny človek na katedre“ sa predsa pozná aj podľa toho, že na ponúknutú pomoc, napr. pri tej tak hodnotenej organizácii konferencie, odpovie, „netreba, JA ! to vybavím“. JA!

Ten „správny človek na katedre“ sa pozná aj podľa toho, že chodí po katedre a vykrikuje do sveta, čo všetko vybavil, zariadil, urobil....a je samozrejme chválený.

Čo na tom, že tento človek mal 10 rokov fakultnú „pohodičku“, súkromné aktivitky, a keď už prihára pod „zadočkom“, rýchlo, nejaký článoček, „Kto ma pripíše?“, Kto? hurá, pripísali, .... som „ v suchu“ Katedra ma podrží, veď sa celé dni usmievam na vedenie.

Tak.  Tak a ten super článoček  dáme ako požiadavku na „konkurzík“ a je to. Vymedzíme vykazovanie činnosti na roky 2014-2016. Iný uchádzač, chúďa, nemal práve najlepšie výsledky v danom posudzovanom rozpätí, čo na tom? S ním sa predsa nepočíta.

V článku 2 odst. 4 Zásad výberových konaní na UMB  https://www.umb.sk/app/cmsFile.php?ID=4087 sa hovorí, že „do výberového konania sa môže prihlásiť aj zamestnanec, ktorý na danom pracovnom mieste alebo v danej funkcii pracoval doposiaľ“, áno, to je v poriadku, ale nie je tam „do výberového konania sa môže prihlásiť  LEN  zamestnanec,  ktorý na danom pracovnom mieste alebo v danej funkcii pracoval doposiaľ“. Alebo áno?

Štandardne sa posudzuje činnosť za 5 rokov, keď už, a úplne najlepšie je asi celoživotná aktivita, a samozrejme nielen odborné kvality uchádzača, ale jeho osobnosť, čo samozrejme môže EXCELENTNE posúdiť konkurzná komisia. Čoby nie, s takouto tabuľkou. A za 15 minút konkurzu.

Ale predsa s takými spôsobmi hodnotenia, ako je v článku 4, ods.5 Zásad výberových konaní na UMB, https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=zasady+vyberovych+konani+UMB, by v tom „bol čert“, žeby komisia nebola OBJEKTÍVNA, no povedzte sami:

Aj keď oproti Zásadám z r. 2002, web1.umb.sk/showdoc.php?id=941, ktovie prečo, sú posilnené v konkurznej komisii „miesta“ zástupcov fakulty na úkor miest mimofakultných/mimouniverzitných/, aj tak je to dosť náročné, pri dvoch kvalitatívne odlišných uchádzačoch vybrať „toho správneho človeka“, OBJEKTÍVNE, ale dá sa to.

Verte, dá sa to. Ani vedecký kvalifikačný stupeň IIa, kvalitné výstupy, citácie, ani názor študentov, ani názor kolegov nepomôžu. http://judova.blog.sme.sk/c/423794/zasolena-akademicka-poda.html

Takéto sofistikované a podrobné kritériá hodnotenia na výberových konaniach dokonca nemá ani prestížna UK, a určite sa snaží prijať kvalitných uchádzačov. Ale prečo teda? Prečo ani takúto skvelú tabuľku hodnotenia nepotrebujú?  https://uniba.sk/fileadmin/ruk/legislativa/2014/Vp_2014_14.pdf

Žeby preto, že existuje tzv. personálny audit?, s jasnými pravidlami, funguje aj v zahraničí, ... sľuboval ho aj pán rektor UMB, stretlo sa to s veľkým očakávaním, u niektorých aj s obavami. A? Nič. Ticho. Nekonalo sa. Nebolo treba. Nebolo treba? Nie.

Máme predsa dokonalý hodnotiaci nástroj. Tabuľku s 0-4 body. Posúdenie PRÍNOSU. Aké smutné. Tí, ktorí tomuto prísľubu auditu najviac verili, a čakali zmeny, už na UMB väčšinou nepracujú. Smutné.

Čo na tom, že paragraf 4 Zákona o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. s názvom Akademické slobody a akademické práva uvádza napr., že na vysokej škole sa zaručujú tieto akademické slobody a akademické práva:

a) sloboda vedeckého bádania, výskumu, vývoja umeleckej a ďalšej tvorivej

činnosti a zverejňovanie ich výsledkov,

b) sloboda výučby spočívajúca najmä v otvorenosti rôznym vedeckým názorom,

vedeckým a výskumným metódam a umeleckým smerom,

d) právo na slobodné vyjadrovanie a zverejňovanie svojich názorov

Platí. Áno, naštastie sú miesta, kde platí. Akademická nezasolená pôda existuje. Hľadajte, nájdete.

Čo vy na to bývalí študenti? Prídete na konkurz? Alebo po získaní PhD. pôjdete radšej do zahraničia, kde Vás ocenia, a ocenia a nielen!!! platovo lepšie, a potom po 10 rokoch Vám Slovensko ponúkne 50 tis. Euro za návrat.

Čo vy na to bývalí zamestnanci? Prídete na konkurz?

Čo Vy na to budúci študenti? Prídete študovať?

Na veľkosti záleží. Na veľkosti človeka, ktorý pred Vás počas štúdia predstúpi, a odovzdá Vám nielen vedomosti, ale aj kus srdca, ktorý Vám zaklope ako kolega na dvere, a pomenuje problém, alebo Vás len tak príde pozdraviť a možno za niečo aj poďakovať. Na veľkosti záleží. Srdca.

A možno nikto časom nepríde na takú fakultu... ani „duch Vianoc“. Nepríde Láska, Dobro, Pravda.

Na záver, slovami Mahátma Gándhího „najskôr vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a nakoniec vyhráte.“
 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Herman: Nie je normálne, že v zdravotníctve štát čaká na sponzorov

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

OBJEKTÍV

Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?

Na videu putuje svetlo zo Zeme na Mars.


Už ste čítali?