Zasolená akademická pôda

Autor: Jana Júdová | 10.6.2016 o 19:59 | Karma článku: 7,80 | Prečítané:  2657x

odhaľme mimikry, prezentujúce navonok výchovno-vzdelávacie inštitúcie na Slovensku, na školách nielen vysokých. Pátrajme po etickosti, úcte, radosti z poznávania, spolupatričnosti, tímovom duchu.. verím, že niekde to ešte nájdeme

Ste študent? Prídete ako prvák na vysokú školu, veľké očakávania, veľké plány, túžba po poznaní alebo možno len snaha získať titul... v tom prvom prípade, snažíte sa, poplačete si, zapotíte sa, myslíte si, že ste urobili čo ste mohli, a ... prídete na skúšku, .... neviete na 100% po latinsky kosti praryby? Smola, čo na tom?, že nie ste študent zoológie? Ste tretiak a skúšku si prenášate z druhého ročníka? Smola, choďte, do tzv. medziročníka, plaťte, a potom skúste ešte raz..... po roku platenia skúsite... ste vyhodený, po 4 rokoch štúdia, tesne pred štátnicou, bakalárska práca nahodená v Aise... nevedeli ste latinsky kosti praryby na 100 %. Rodičia, kde ste? Máte práva, študenti, kde ste? Mate práva, viete o tom?

Ste zamestnanec VŠ? Máte zmluvu na dobu určitú, max. na 5 rokov, častejšie na menej, to je fenomén a vynikajúci nástroj zastrašenia a udržiavania názorového vákua na vysokých školách. To je samé, píšte články do zahraničných vedeckých časopisov, to sa vysoko hodnotí, potom o rok, píšte monografie, skriptá, to sa vysoko hodnotí, potom majte veľa študentov, to sa vysoko hodnotí... Celý systém hodnotenia vysokých škôl je pomýlený, to sa vie už dlho, študent, jeho názory, potreby, pocity je často na okraji záujmu.  Ale nič sa nedeje. Karavána ide ďalej.

Učíte ako odborný asistent 20 hodín týždenne, kým kolegyňa na tej istej pozícii 3, prehryznete to, ... píšete projekty, ak aj náhodou nejaký prejde cez „sito“ tendenčne zostavených komisií, dostanete zlomok žiadaných peňazí, ale výsledky sú požadované akoby ste mali plný balík.... prehryznete to ... píšete skriptá, chodíte na konferencie, často za svoje, keďže grant máte finančne podvyživený... /mimochodom, potom sa povie, že v programe Veda a výskum je nevyčerpaných toľko a toľko miliónovJ/, prehryznete to, idete ďalej, zvyšujete si kvalifikáciu..., hoci kritériá na docentúry a profesúry sú dnes nastavené tak, že mnohí dnešní už docenti a profesori ich nespĺňajúJJ, ale sedia v tých správnych komisiách a môžu rozhodovať, o iných, o grantoch o akreditáciách..... prídu nové prístroje, zariadite laboratórium, hodiny a hodiny sa školíte, zháňate, komunikujete s dodávateľmi, ostatná práca Vám stojí, tešíte sa, čo všetko urobíte pre fakultu, pre poznanie....... príde čas konkurzu. Buď dekanát a jeho prisluhovači rozhodnú, že Vám ho vôbec nevypíšu, vraj nedostatok peňazí /áno, musí predsa zostať pre kamarátov, známych a ich známych a synovcov a sesternice/, alebo Vám ho vypíšu, ale pozvú toho správneho známeho a v tajnom hlasovaní, bez korektnej a prehľadnej metodiky bodovania, Vám pridelia menej bodov /keďže ste kvalitný pracovník -len o 1 alebo 2 body menej ako druhému uchádzačovi/. A ste z kola von.:)

Elegantné, právne možno čisté, tiché, sofistikované „akademické“?J, také naše slovenskéJ Čo na tom, že Vám bežia tri projekty, veď ako hovorí jeden profesor na fakulte, „každý je nahraditeľný“... ale zabúda, že aj on a jemu podobní. Čo na tom, že Vaše výsledky, avýsledky podobne poprepúšťaných sú v akreditačnom spise, veď všetko takmer prešlo a na pár rokov je fakulta „zahojená“.

Potom sa dozviete. Mali ste byť ticho. Nemali ste hovoriť, čo Vám prekáža. Mali ste nemať názor. Neboli ste nikoho známy. Nemali ste známych, ktorí by mali známych, aby niekomu pomohli k docentúre či profesúre. Ste nezaujímavý.

Koberec na dekanáte je už 5 cm nad podlahou od zametených prúserov, ktoré sa pri „vyvolených“ takto riešia. Sťažnosti na mobing, bossing, na nespravodlivé a neobjektívne praktiky niektorých „akožeopedagógov“ robia spoločnosť už zameteným „prúserom“  pod kobercom.

V  krásnom kúte srdca Slovenska je tiež jedna fakulta, /“akožefakulta“/ hrdo sa pýši kadečím, zastrešuje ju univerzita, hrdo sa pýši tiež, menom významného pedagóga, priekopníka slovenského osvietenstva, ktorý okrem iného je známy postojom, že človeka, ktorého vzdelával a vyučoval, považoval za bytosť nekonečnej hodnoty, pretože je obrazom Božím a učiteľ musí k jeho formovaniu pristupovať s najvyššou zodpovednosťou. Pozrime sa ale dnu, ako to tam vyzerá, ako to vyzerajú zamestnanci, študenti, ktorí opúšťajú túto fakultu či už dobrovoľne alebo nie. Majú v tvári „nikdy viac“.

Kto urobí remediáciu takto „zasolenej“ akademickej pôdy, na ten, tak potrebný akademický  reštart, určite šancu majú študenti, oni si môžu vybrať, kde budú študovať, a verím, že si vyberú správne.

Fakulty a univerzity majú rôzne skratky, prislúchajúce ich názvom, ale podľa mňa jedna skratka by mala byť charakteristická pre všetky: TÚSME - trpezlivosť, úcta, slušnosť, morálka, etika. Skôr niektoré si môžu uvádzať KAKA – klientelizmus, arogancia, korupcia, amorálnosť.

Hovorí sa, „nikdy nehovor nikdy...“, risknem to, nikdy by som nedala študovať dieťa na takúto KAKA fakultu, nikdy by som už nepracovala na takejto fakulte...

Ako to vyzerá naozaj na školách dnes, v ich samom vnútri, nie v tabuľkách výkonov, publikácií, počtu absolventov, počtu zamestnaných absolventov /čo na tom, že ale často nie v odbore/.... odhaľme to mimikry, prezentujúce navonok výchovno-vzdelávacie inštitúcie na Slovensku, ... na školách nielen vysokých. Pátrajme po etickosti, úcte, radosti z poznávania, spolupatričnosti, tímovom duchu... verím, že niekde to ešte nájdeme.

Česť a sláva výnimkám. Našťastie, aj zasolená pôda má ostrovčeky, kde sa darí životu, rastú stromy a stromčeky vzdelanosti, kultúry, etiky a morálky, prekvitajú princípy poznávania, túžba priniesť spoločnosti, planéte, udržateľný život pre všetkých a všetko. A študent je tam na prvom mieste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Herman: Nie je normálne, že v zdravotníctve štát čaká na sponzorov

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

OBJEKTÍV

Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?

Na videu putuje svetlo zo Zeme na Mars.


Už ste čítali?